Bubený blog

Pokud jste zde poprvé, přečtěte si článek pro nováčky.

Přehled transmutací vtipů

Učební materiál

Pro ukázky použijeme tyto dva vtipy:

Slovensko dostane jadernou raketu, a tak se rozhodne ji náhodně vypustit. Naneštěstí však spadne na New York, a tak zděšení Slováci čekají na odezvu od USA. Čekají den, čekají dva, čekají týden, už jim to přijde divné a tak volají do Bílého domu: „Dobrý den, tady Slovensko. Vám nevadí, že jsme na New York hodili atomovou bombu?“ načež z telefonu se ozve: „No počkejte, vy svině, až vás najdem na mapě!“

Skinhead jde okolo rybníka a vidí, jak se na břehu plácá zlatá rybka. Rybka zvolá: “Prosím, skinheade, zachraň mě, já ti splním jedno přání!“ Skinhead si ji nevšímá, leč rybka prosí, až ji skinhead nakopne a ona spadne zpět do rybníka. Rybka na to: “No, bylo to poněkud hrubé, ale budiž. Jaké máš přání?“ Skinhead odpoví: “Neser!“ A za tři dny rybka pukla.

Předvtip

První věta vtipu.

Slovensko dostane jadernou raketu.

Skinhead jde okolo rybníka.

Půlvtip

Useknutí vtipu před pointou.

Slovensko dostane jadernou raketu, a tak se rozhodne ji náhodně vypustit. Naneštěstí však spadne na New York, a tak zděšení Slováci čekají na odezvu od USA. Čekají den, čekají dva, čekají týden, už jim to přijde divné a tak volají do Bílého domu: „Dobrý den, tady Slovensko. Vám nevadí, že jsme na New York hodili atomovou bombu?“

Skinhead jde okolo rybníka a vidí, jak se na břehu plácá zlatá rybka. Rybka zvolá: “Prosím, skinheade, zachraň mě, já ti splním jedno přání!“ Skinhead si ji nevšímá, leč rybka prosí, až ji skinhead nakopne a ona spadne zpět do rybníka. Rybka na to: “No, bylo to poněkud hrubé, ale budiž. Jaké máš přání?“ Skinhead odpoví: “Neser!“

Obrácený půlvtip (inverzní)

Pouze pointa vtipu.

Z telefonu se ozve: „No počkejte, vy svině, až vás najdem na mapě!“

A za tři dny rybka pukla.

Variace půlvtipu

Úvod a pointa vtipu.

Slovensko dostane jadernou raketu, a tak se rozhodne ji náhodně vypustit, načež z telefonu se ozve: „No počkejte, vy svině, až vás najdem na mapě!“

Skinhead jde okolo rybníka a vidí, jak se na břehu plácá zlatá rybka. A za tři dny rybka pukla.

Nevtip (1. řádu)

Znevtipnění pointy.

Slovensko dostane jadernou raketu, a tak se rozhodnou ji náhodně vypustit. Naneštěstí však spadne na New York, a tak zděšení Slováci čekají na odezvu od USA. Čekají den, čekají dva, čekají týden, a najednou spadne na Slovensko atomovka.

Skinhead jde okolo rybníka a vidí, jak se na břehu plácá zlatá rybka. Rybka zvolá: “Prosím, skinheade, zachraň mě, já ti splním jedno přání!“ Skinhead si ji nevšímá, leč rybka prosí, až ji skinhead nakopne a ona spadne zpět do rybníka. Rybka na to: “No, bylo to poněkud hrubé, ale budiž. Jaké máš přání?“ Skinhead odpoví: “Chci vyhladit všechny cigány!“ A na druhý den není jediného roma.

Nevtip 2. řádu

Prohození pointy.

Slovensko dostane jadernou raketu, a tak se rozhodne ji náhodně vypustit. Naneštěstí však spadne na New York, a tak zděšení Slováci čekají na odezvu od USA. Čekají den, čekají dva a za tři dny rybka pukla.

Skinhead jde okolo rybníka a vidí, jak se na břehu plácá zlatá rybka. Rybka zvolá: “Prosím, skinheade, zachraň mě, já ti splním jedno přání!“ Skinhead si ji nevšímá, leč rybka prosí, až ji skinhead nakopne a ona spadne zpět do rybníka. Rybka na to: “No, bylo to poněkud hrubé, ale budiž. Jaké máš přání?“ Skinhead odpoví: “Neser!“ načež z telefonu se ozve: „No počkejte, vy svině, až vás najdem na mapě!“

(Pozn.: Pointy se nemusí přehazovat pouze u existujících vtipů, mohou být nahrazeny v podstatě čímkoli.)

Nevtip 3. řádu

Úprava vtipu tak, aby k pointě nedošlo.

Slovensko dostane jadernou raketu, a tak se rozhodne ji náhodně vypustit, ale nikam se netrefí.

Skinhead jde okolo rybníka a vidí, jak se na břehu plácá zlatá rybka. Rybka zvolá: “Prosím, skinheade, zachraň mě, já ti splním jedno přání!“ Skinhead si ji nevšímá a odejde.

Nevtip 4. řádu

Useknutí vtipu před pointou a urážka posluchače.

Slovensko dostane jadernou raketu, a tak se rozhodne ji náhodně vypustit. Naneštěstí však spadne na New York, a tak zděšení Slováci čekají na odezvu od USA. Čekají den, čekají dva, čekají týden, zbytek vtipu si nepamatuju a tvoje mama je kurva.

Skinhead jde okolo rybníka a vidí, jak se na břehu plácá zlatá rybka. Rybka zvolá: “Prosím, skinheade, zachraň mě, já ti splním jedno přání!“ Skinhead si ji nevšímá, leč rybka prosí, až ji skinhead nakopne a ona spadne zpět do rybníka a zbytek vtipu si nepamatuju tvoje matka je kurva.

(Pozn.: Urážku lze provést i jiným způsobem)

Anti-vtip

Popření nelogičnosti ve vtipu, znevtipnění celého vtipu.

Slovensko nedostane jadernou raketu. Kde by ji taky vzali?

Skinhead jde okolo rybníka a vidí, jak se na břehu plácá zlatá rybka. Rybka nic neříká, protože ryby neumějí mluvit, a tak si jí skinhead nevšímá a odejde.

Transvtip

Přechod částí vtipu z jednoho do druhého.

Slovensko dostane jadernou raketu, a tak se rozhodne ji náhodně vypustit. Naneštěstí však spadne na New York, a tak zděšení Slováci čekají na odezvu od USA. Čekají den, čekají dva, čekají týden, už jim to přijde divné a tak volají do Bílého domu: “No, bylo to poněkud hrubé, ale budiž. Jaké máš přání?“ načež z telefonu se ozve: “Neser!“

Skinhead jde okolo rybníka a vidí, jak se na břehu plácá zlatá rybka. Rybka zvolá: “Prosím, skinheade, zachraň mě, já ti splním jedno přání!“ Skinhead si ji nevšímá, leč rybka prosí, až ji skinhead nakopne a ona spadne zpět do rybníka. Rybka na to: „Dobrý den, tady Slovensko. Vám nevadí, že jsme na New York hodili atomovou bombu?“ Skinhead odpoví: „No počkejte, vy svině, až vás najdem na mapě!“ A za tři dny rybka pukla.

(Pozn.: Přechod nemusí být pouze v konverzaci, může být i v ději nebo celém vtipu.)

Převtip

Pokračování ve vtipu i přes pointu, dokud se nedosáhne nevtipnosti, nové pointy nebo vyčerpání.

Slovensko dostane jadernou raketu, a tak se rozhodne ji náhodně vypustit. Naneštěstí však spadne na New York, a tak zděšení Slováci čekají na odezvu od USA. Čekají den, čekají dva, čekají týden, už jim to přijde divné a tak volají do Bílého domu: „Dobrý den, tady Slovensko. Vám nevadí, že jsme na New York hodili atomovou bombu?“ načež z telefonu se ozve: „No počkejte, vy svině, až vás najdem na mapě!“ A tak americká obrana stále hledá Slovensko na mapě a slovenská vláda stále žije ve strachu a očekává ten strašný den, až se to stane. A nebo potajmu doufají, že snad používají atlas z roku před 1992, či je to nenapadne hledat v Evropě… (etc.)

Skinhead jde okolo rybníka a vidí, jak se na břehu plácá zlatá rybka. Rybka zvolá: “Prosím, skinheade, zachraň mě, já ti splním jedno přání!“ Skinhead si ji nevšímá, leč rybka prosí, až ji skinhead nakopne a ona spadne zpět do rybníka. Rybka na to: “No, bylo to poněkud hrubé, ale budiž. Jaké máš přání?“ Skinhead odpoví: “Neser!“ A za tři dny rybka pukla a její zbytky se vznášeli na hladině rybníka ještě dlouho poté, mezitím je ohlodávali různí ptáci a mrchožrouti, dokud je nevylovili rybáři, kteří byli zhnusení tím pohledem… (etc.)

(Pozn.: Dá se použít spolu s autobusem.)

15. 4. 2009 12:10:37; Napsal: FutureMillennium
Kategorie: Absurdno, Vtipná laboratoř;


0 komentářů

Buďte první, kdo přidá komentář!

Přidej komentář

Zde bude váš komentář


Bubený blog pohání autobus.
Copyright © 2007 Skládanka web design