Bubený blog

Pokud jste zde poprvé, přečtěte si článek pro nováčky.

Nevtip čtvrtého řádu (NČŘ, N4Ř)

Dnes se budeme zabývat fenoménem zvaným nevtip čtvrtého řádu (dále jen NČŘ). Jak již dobře víme, nevtip třetího řádu vychází z teze, že: „… v Nevtipu Třetího Řádu jde o zcela jednoduchou úpravu vtipu tak, aby k očekávané pointě vůbec nedošlo […]Vtip se upraví, čí znevtipní tak, jak by to ve skutečnosti možná proběhlo, aby k normální pointě vtipu vůbec nedošlo.“

Zde bude nahrazena pointa tak, aby došlo k pobavení třetí strany, respektive nezaujatých posluchačů. Ovšem náhrada musí být provedena velice vulgárním a společensky sebevražedným způsobem, pročež se NČŘ nedoporučuje aplikovat ve vybranější společnosti, mezi násilníky, neznámými lidmi a v podstatě vždy, když nechcete přijít k úrazu.

Mějme vtip:

Přijde limita do baru, barman se na ni podívá a povídá: „Sorry, divergentním nenalejváme.“

Po aplikaci věty o vtipnosti spočívající v pointě provedeme excisi této, čili:

Přijde limita do baru.

A nyní může dojít k aplikaci získaných poznatků, tedy:

Přijde limita do baru, zbytek vtipu jsem zapomněl a tvoje matka je kurva.

Tímto se vtip stává vtipným, zejména pro třetí stranu, která očekával pointu, která se nedostavila a dle definice nevtipu: „Osoba, který daný vtip už znala, čekala pointu vtipu, jenže ta s odebranou vtipností nepřišla, vtip se tak změnil v neočekávaný a byl svou nevtipností vtipný.“ Tedy je možno mluvit o nevtipu čtvrtého řádu (nejedná se o zaměnění pointy, popřípadě její nevtipné pozměnění, ve kterém zaniká pointa). NČŘ si pointu, a to i vtipnou, zachovává.

13. 1. 2009 21:19:52; Napsal: Claimoar
Kategorie: Absurdno, Vtipná laboratoř;


0 komentářů

Buďte první, kdo přidá komentář!

Přidej komentář

Zde bude váš komentář


Bubený blog pohání autobus.
Copyright © 2007 Skládanka web design